نانو لوله ها (Nanotubes) +کاربرد

نانوتیوب‌ها یا نانو لوله‌ها، ساختارهایی هستند که به صورت لوله‌ای و با قطر بسیار کوچکی (حدود یک نانومتر) ساخته می‌شوند. این ساختارها از موادی مانند کربن، نقره، طلا و سایر مواد نانوساختار تشکیل شده و در صنایع مختلف به کار می‌روند. نانوتیوب‌ها به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود، از جمله مقاومت بالا، سختی، انعطاف‌پذیری و هدایت الکتریکی بسیار بالا، در بسیاری از صنایع به عنوان یک ماده نانوساختار بسیار مفید شناخته شده‌اند.

شکل سه بعدی نانولوله کربنی

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی

ویژگی‌های نانوتیوب‌ها شامل اندازه بسیار کوچک آن‌ها است که در حدود یک نانومتر تا چند صد نانومتر است، ساختار بلوری و بسیار قوی آن‌ها که می‌تواند از مواد مختلفی مانند کربن، بور، نیتروژن و غیره ساخته شود، هادی بودن آن‌ها که به معنای عدم تحریک آن‌ها توسط مواد دیگر است، همچنین خواص الکتریکی، مغناطیسی و حرارتی بسیار خوبی دارند.

انواع مختلف نانولوله ؛ از راست چند جداره / دوجداره / تک جداره

کاربرد

نانوتیوب‌ها در صنایع مختلفی مانند الکترونیک، نانوالکترونیک، نانومواد، نانوساختارها، نانوسنسورها، پزشکی و زیست‌فناوری کاربرد دارند. به عنوان مثال، در صنعت الکترونیک، نانوتیوب‌ها به عنوان ترانزیستورهای بسیار کوچک و قدرتمند استفاده می‌شوند. در صنایع نانومواد، نانوتیوب‌ها به عنوان ماده اصلی در ساخت محصولاتی مانند پوشش‌های ضد خوردگی و نانوکامپوزیت‌ها استفاده می‌شوند. در پزشکی، نانوتیوب‌ها به عنوان داروهای نانومتری و همچنین در ساخت سازه‌های پشتیبان برای بازسازی بافت‌های بدن استفاده می‌شوند.

دسته بندی کاربرد های مختلف نانولوله های کربنی